چگونه رژیم لاغری سالم داشته باشیم ؟ 

رژیم لاغری سالم چطور بدست می آید؟

رژیم لاغری سالم

ما زمانی اضافه وزن پیدا میکنیم که کالری دریافتی بدنمان بیشتر از کالری باشد که ما در فعالیت های روزمره و تمرینات ورزشی می سوزانیم .تمام بزرگسالان نیاز دارند کمتر بخورند و بیشتر از آن میزان فعالیت داشته باشند این پایه یک رژیم لاغری سالم و اصولی است.

 

تنها راه اصولی و درست کاهش وزن و از آن مهمتر نگه داشتن آن (تثبیت وزن)،بوجود آوردن تغییرات دائمی در روش خوردن و نوع فعالیت بدنی و داشتن یک رژیم لاغری سالم میباشد که بتوان همیشه و هر جا آن را داشته باشیم.

از تغییرات کوچک در رژیم لاغری سالم خود شروع کنید ،کمتر از قبل غذا میل کنید و نوشیدنی را انتخاب کنید که چربی ،شکر و الکل کمتری نسبت به بقیه دارد این روشهای ساده به کاهش وزنتان کمک میکند.همچنین قسمتی از زمان روزتان را به ورزش و فعالیت بدنی اختصاص دهید.

 

اگر اضافه وزن دارید، هدف اولیه خود را از دست دادن %5-10% درصد از وزنتان چیزی در حدود 0.5 تا 1 کیلو در هر هفته در نظر بگیرید. شما براحتی  قادر خواهید بود به این کاهش وزن دست پیدا کنید اکر 500 تا 600 کالری کمتر از نیاز روزانه خود در روز دریافت کنید. یک مرد به طور متوسط حدود 2500 کالری در روز و یک زن به طور متوسط حدود 2000 کالری در روز نیاز دارد تا همان وزن قبلی را حفظ کند اگر شما بیشتر از این میزان مصرف کنید چاق و اگر کمتر از این میزان مصرف کنید لاغر میشوید، طبیعتا این روش بی خطر بهتر از روشهای کاهش وزن سریع میباشد.

 

شش راه برای شروع یک رژیم لاغری سالم

در این مقاله شش مورد ساده وجود دارد که به شما در سالم غذا خوردن و لاغری و بدست آوردن تناسب کمک میکند و شما نکات و اطلاعات مفیدی در خصوص کاهش وزن خود بدست خواهید آورد.

رژیم لاغری سالم

 

  • اولین نکته در رژیم لاغری سالم جایگزین کردن است،برای کاهش میزان چربی که میخورید شما میتوانید شیر کم چرب یا zero را جایگزین شیر مصرفی و پرچرب روزانه خود کنید ،بهتر است از گوشت بدون چربی و یا با چربی کم استفاده  نمایید و همچنین استفاده از ماستهای کم چرب بجای کرم ها و … بهتر است در مورد غذاها و مواد مصرفی سالم تر جستجو نموده و آنها را بیشتر تهیه و مصرف نمایید این یکی از بهترین اقدامات در رژیم لاغری سالم شما میباشد.

رژیم لاغری سالم

  • یکی دیگر از اقدامات موثر در رژیم لاغری سالم ، خوردن غذاهای غلات کامل، مانند نان سبوس دار، برنج قهوه ای و ماکارونی سبوس دار توصیه میشود. آنها آهسته تر از انواع سفید خود هضم میشوند، به طوریکه به شما کمک خواهد کرد بمدت بیشتری احساس سیری نمایید و بنابراین کمتر بخورید.

رژیم لاغری سالم

  • صبحانه را به هیچ وجه حذف نکیند و آن را بطور کامل در رژیم لاغری سالم خود لحاظ نمایید ،یک صبحانه سالم به شما انرژی کافی برای شروع یک روز را خواهد داد و شواهدی وجود دارد که افرادی که مرتبآ صبحانه میل میکنند احتمال کمتری وجود دارد که به چاقی مبتلا شوند.

 

رژیم لاغری سالم

 

  • در روز حداقل 5 وعده از انواع سبزیجات و میوه ها را در رژیم لاغری سالم خود بگنجانید.

رژیم لاغری سالم

  • اگر هوس خوردن یک میان وعده و یا اسنک کردید توصیه میکنم قبل از خوردن  حتما چیزی بنوشید ،مثلا یک لیوان آب یا یک فنجان چای .اغلب ما زمانیکه فکر میکنیم گرسنه هستیم در واقع تشنه هستیم و این پیغام را مغز به اشتباه میفرستد که ما نیاز به خوردن غذا داریم بنابراین نکته بسیار مهمی که باید در رژیم لاغری سالم و کاهش وزنتان حتما رعایت شود نوشیدن آب زیاد میباشد.

رژیم لاغری سالم

  • نوشیدنی های کالری بالا را با نوشیدنی های با کالری پایین در رژیم لاغری سالم خود جایگزین کنید،این بدین معنی است که نوشیدنی را که چربی،شکر و الکل پایینی دارد را انتخاب کنید . بجای نوشینی شیرین گازدار از آب گازدار با تکه هایی از لیمو استفاده نمایید،توجه داشته باشید که میزان کالری الکل بسیار بالا است بنابراین کنارگذاشتن الکل به شما در کاهش وزن کمک خواهد کرد.

 

تاثیر ورزش در رژیم لاغری سالم

رژیم لاغری سالم

فعالیتهای بدنی منظم و درست علوه بر اینکه وزن شما را کاهش میدهد باعث کاهش خطر ابتلا به بیماریهای جدی نیز میگردد.باید عنوان کرد که رژیم لاغری سالم بدون ورزش از ارزش کمی برخوردار است.

میزان و نوع فعالیت بدنی بستگی به سن و وضعیت سلامت شما دارد که باید در این زمینه با مربی با تجربه مشورت نمایید بعنوان نمونه بزرگسالان بین 19 تا 64 سال که به تازگی ورزش را شروع کردند در هفته باید چیزی حدود 150 دقیقه با شدت متوسط فعالیتهای هوازی را انجام دهند.

برای محاسبه BMI بدن بر روی لینک کلیک نمایید.

برای مطالعه مقالات بیشتر و آشنایی با ما اینجا کلیک کنید

 

 

نظر خود را بگوئید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.