رژیم کتوژنیک و استانداردهای آن

نگاه اجمالی به رژیم کتوژنیک و استانداردهای این رژیم جدید

رژیم کتوژنیک شامل رژیمی غذایی با حداقل کربوهیدرات و چربی بالا ست که با رژیم غذاییAtkins  و رژیم کم کربو low-carb  مشترکات بسیار زیادی دارد.

در این رژیم مصرف کربوهیدراتها به شدت کاهش یافته و به جای آنها از چربی و روغن استفاده میگردد که این امر موجب افزایش سوخت و ساز بدن و بالا رفتن متابولیسم میگردد که به این تغییر کتوز(ketosis) گفته میشود ، بعد از چند روز ،چربی ها انرژی لازم و روزانه بدن شما را تامین میکند و این امر موجب افزایش قابل توجهی در مقدار ترکیباتی کتون در خون شما میگردد.

رژیم کتوژنیک

 

بطور کلی در یک رژیم کتوژنیک با هدف کاهش وزن  ، 60-70% کالری مصرفی روزانه از چربی ،15-30% کالری از پروتئین و 5-10% کالری مصرفی از کربوهیدرات مورد استفاده قرار میگیرد.

نکته قابل توجه و جالب اینجاست که از این رژیم در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده میشود که چاقی یکی از این بیماریهاست ، حتی این رژیم برای درمان سرطان هم مورد استفاده قرار میگیرد که در آن حالت محتوای چربی ممکن است به طور قابل توجهی بالاتر (90 درصد از کالری) و پروتئین کمتر باشد .

رژیم کتوژنیک

 

نقش رژیم  کتوژنیک در بهبود سرطان

برای سرطان درمانهای بسیاری با هدف تفاوتهای بیولوژیکی بین سلولهای سرطانی و سلول های سالم  طراحی شده است،اما تمام سلولهای سرطانی در یک صفت مشترک هستند که با تغذیه از قند خون و کربوهیدرات  رشد و تکثیر پیدا میکنند.

رژیم کتوژنیک

این در حالی است که با استفاده از یک رژیم کتوژنیک برخی از فرایند های متابولیک استاندارد تغییر و سطح قند خون خود را به طرز قابل توجهی  کاهش میدهید و از این رو مانع رشد و تکثیر سلولهای سرطانی در بدنتان میشوید،در واقع سوخت لازم  سلولهای سرطانی را قطع کرده اید.و اثر بلند مدت این گرسنگی قندی –کربوهیدراتی با رژیم کتوژنیک باعث کند شدن رشد سلولها ،کاهش اندازه و حتی مرگ سلولهای سرطانی خواهد شد. به نظر می رسد ممکن است که یک رژیم غذایی کتوژنیک می تواند به کاهش پیشرفت سرطان کمک کند چرا که این امر باعث کاهش سریع در میزان قند خون میگردد.

برای محاسبه BMI بدن بر روی لینک کلیک نمایید.

برای مطالعه مقالات بیشتر و آشنایی با ما اینجا کلیک کنید

 

1 نظر
  1. […] رژیم کتوژنیک و استانداردهای آن – رژیم لاغری، سلامتی … […]

نظر خود را بگوئید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.